Kombucha en yalın tanımıyla çayın fermantasyonu sonucu oluşan hafif gazlı ve asitli bir içecektir. Fermantasyonu gerçekleştiren kombucha kültürü, birden fazla çeşit bakteri ve mayalardan oluşmaktadır.

Kombuchanın iki bin yıldan fazladır tüketiliyor oluşu ve tüm dünyaya yayılmış olmasının nedeni fermantasyon sonucu oluşan faydalı bileşenlerdir.

Fermantasyon sonucu faydalı bakteriler(Acetobacter, Lactobacillus, Pediococcus, Gluconacetobacter)mayalar(Saccharomyces, Brettanomyces, Zygosaccharomyces) ve organik asitlerin(Acetic, Lactic, Glucuronic, Gluconic, Butyric, Malic ve Usnic)* oluştuğu bazı yayınlarca belirtilmiştir. (*Her parti farklılıklar içerebilmekle birlikte çoğunlukla bulunan bileşenlerdir.)

Unutulmamalıdır ki kombucha kesinlikle normal beslenmenin yerine geçmez. İlaç değildir. Hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılamaz.

Sitemizde ilgili yasal mevzuat düzenlemeleri gereğince endikasyon veya hastalık adı belirtilerek sağlık beyanı ve tanıtım yapılmamaktadır.

Kombucha ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için info@bubblekombucha.com ‘a mail gönderebilir ya da web sitemizin menüsündeki “iletişim” sekmesine tıklayabilirsiniz.