Sıkça Sorulan Sorular

Şişemde yüzen şeyler nedir?

Isıl işlem görmediği ve hala içerisinde canlı kültürler barındırdığından yeni maya oluşumu gözlenebilir(şişe içerisinde yüzen jelimsi yapılar).  İstenirse süzülerek ya da süzülmeden tüketilebilir.

Aromalı çeşitlerde 2.fermantasyonda gerçek meyveler ilave edildiğinden şişe kapalıyken şişenin dibinde, şişe ilk açıldığında ise en üstte tortu gözlemlenebilir.

Kombuchada şeker var mı?

Şekerin eklendiği tek aşama fermantasyonun en başıdır. Eklenmesindeki amaç ürünün istenilen lezzette olması değil, fermantasyonun istenilen kalitede gerçekleşebilmesidir. Bakteri ve mayaya gerekli yakıtı sağlayacak kadar şeker kullanılmaktadır. Bu miktarın büyük çoğunluğu SCOBY tarafından fermantasyon sırasında tüketilmektedir.

Kombuchada kafein var mı?

Kafein de aynı şeker gibi fermantasyon sırasında kullanılmaktadır. Son üründeki kafein miktarı kahvedekinden çok çok az, çaydakinden ise biraz daha düşüktür.

Kombuchada alkol var mı?

Her fermantasyonda olduğu gibi yan ürün olarak çok az miktarda alkol oluşmaktadır. Kombucha kültürü şekeri önce alkole, sonrasında sağlıklı organik asitlere dönüştürmektedir. Maya miktarı ve fermantasyon süresi kontrol altında tutulduğu sürece kombucha da tıpkı boza, kefir, sirke gibi alkolsüz içecek olarak sınıflandırılmaktadır.

Kombucha bozulur mu?

Fazla gaz/maya oluşumunu önlemek ve tadını korumak için şişeleri mutlaka buzdolabında saklayınız.

Asit-tatlı dengesinin ve aromanın zamanla değişmesi nedeniyle kapak etiketi üzerindeki tarihten sonra ürünlerimizi tüketmemenizi tavsiye ediyoruz.

Ne kadar Kombucha tüketebilirim?

İlk kez fermente bir ürün tüketecek ya da ilk kez kombucha içecekseniz, 50 ml gibi bir miktarla başlamanızı ve içtikten sonra 6 saat beklemenizi öneririz. Bağırsak florasını etkileyen probiyotikler içerdiğinden sindirimde normalden farklı olarak yavaşlık ya da hızlanma görülebilir. Tüketim düzenli olduğunda sindirim de düzene girecektir.

Günlük 300 ml’nin üzerinde tüketim önerilmemektedir.

Kimler Kombucha tüketmemeli?

Hamileler, emziren anneler, çocuklar, ağır bağışıklık düşüklüğü yaşayan hastalar, bağırsak hassasiyeti olan , kafein ya da maya intoleransı olan kişilerin doktorlarına danışmadan tüketmeleri önerilmemektedir.